[ Obsah | Zobrazit menu ]

MP3 přehrávač iRiver T60, Sony NW-E003F a iRiver 195TC

Napsáno dne 31. 7. 2007 - Zobrazeno 25 182x

Asi před třemi týdny jsem si koupil nový mp3 přehrávač iRiver T60. Jedná se již o třetí mp3 přehrávač v mém životě. Můj úplně první byl iRiver 195TC, který v té době stál přes 10 000,- Kč, jelikož mi však byl ukraden na Poliklinice ve Zlíně, byl jsem po několika měsících nucen si koupit další. Dlouho jsem si hledal ten pravý, který by splňoval mé požadavky a našel jsem Sony NW-E003F. Ten mi však dlouho nevydržel a nastoupil prozatím nejlepší iRiver T60. Moje zkušenosti s němi …

iRiver 195TC

iRiver 195TC
Úplně první a zároveň téměř dokonalý mp3 přehrávač byl iRiver 195TC. V době kdy jsem jej kupoval to byl ten nejlepší co jsem mohl mít.
Výbava a specifikace:

 • Kapacita: 512MB
 • Baterie: AA(tužková)
 • Délka hraní: 20 hodin(?)
 • Umí: mp3, rádio, záznam zvuku, záznam z rádia
 • Příslušenství: Přívěsek na krk, na rameno, USB kabel, sluchátka
 • Cena: cca 10000,- Kč

Za ty asi 4 roky, co jsem jej měl jsem si nemohl na nic ztěžovat. Díky absenci jakéhokoli potřebného softwaru na nahrávání jsem lehce kopíroval přes Total Commander a poslouchal do alelůja. Tužkových baterek jsem měl plnou kapsu, nabíječku na ně vždy sebou, no prostě výborná volba. V té době za ty peníze člověk dostal téměř ,,modré z nebe“ neboť krabička obsahovala i přívešek na krk, pouzdro na ruku a samozřejmě i kvalitní sluchátka. Škoda jen, že mi byl ukraden na Poliklinice ve Zlíně(dejte si tam pozor na věci!) 🙁

Sony NW-E003F

Sony NW-E003F
Po ztrátě iRivera 195TC jsem byl nějaký čas úplně bez hudby a věru, štvalo mě to. Po třech měsících jsem si tedy začal vybírat vhodnou mp3 na vodácké zájezdy s CK RA – Zlín. Po dlouhém hledání jsem se zamiloval do Sony NW-E003F, což představovalo následující specifikace:

 • Kapacita: 1GB
 • Baterie: vestavěná
 • Délka hraní: 52 hodin
 • Umí: mp3, rádio
 • Příslušenství: USB kabel, sluchátka
 • Cena: cca 3000,- Kč

Bohužel, hned po prvním dni jsem byl zklamán, neboť jeho hlavní nevýhodou je program, který musíte používat pro nahrávání hudby do přehrávače. Jak před nedávnem hezky napsal Ivo Lukačovič, Sony je firmou vlastních a neúspěšných formátů. Sice jsem po pár hodinách hledání našel alternativu pro Winamp, ale člověk by čekal funkčnost za ty prachy.

Dlouhou dobu jsem vedl komunikaci s podporou výrobce a ten nedokázal najít žádné řešení. I přes to, že jsem pomocí jejich nástrojů posílal velice podrobné informace o svém PC od IP adresy počínaje až po sériové čísla programů konče.

Mé trápení však zkončilo záhy, když jsem si nedopatřením vyrval USB konektor z mp3(ve škole jsem pustil počítač a mp3 se zarazila o hranu stolu, počítač však padal dál). Reklamace se na to bohužel nevztahovala a oprava by nebyla vůbec levná, a tak jsem přišel o mp3 🙁 Už zase.

Kdybych měl něco pochválit, byla by to určitě výdrž na baterie a inteligentní řazení souborů, mohli jste si totiž vybrat jenom písničky z určitého alba nebo jenom od určitého autora. Bohužel Winamp plugin nepodporoval playlisty a tak jsem byl o tuto možnost zcela ochuzen. Snad už nikdy v životě něbudu donucen koupit cokoliv od Sony.

iRiver T60

iRiver T60
iRiver T60 si vzal za vzor svého staršího bratříčka, mého prvního mp3 přehrávače, iRivera 195TC. Trojhránek se stejnými ovládáním a podobně řešenou baterií. Nyní se však jedná o model, který je menší než předchozí a to právě díky výměně baterie AA(tužkovou) za AAA(mikrotužkovou). MP3 je tak nádherně malá a vleze se do každé kapsy. Bohužel však je vybavená barevným displayem, který má sice 65000 barev, ale k čemu mi jsou, když si stejně pouštím jenom mp3, poslouchám rádio nebo nahrávám přednášky. Kdyby jej neobsahovala, mohla mít delší výdrž baterie, což by u mě získalo velké plus.
Výbava a specifikace:

 • Kapacita: 2GB
 • Baterie: AAA(mikrotužková)
 • Délka hraní: cca 19 hodin
 • Umí: mp3, rádio, záznam zvuku, záznam z rádia
 • Příslušenství: USB kabel, sluchátka
 • Cena: cca 2300,- Kč

Po rozbalení balení jsem byl mile překvapen její velikostí, co mě však po chvíli zarazilo bylo to, že krabice neobsahovala kromě USB kabelu a sluchátek už ani poutko na krk, které jsem s iRiverem 195TC dostal také. Modré z nebe se už nekonalo a iRiver mě tím ohromně zklamal. Budu si muset koupit nějaký šunt z Interšpáru, neboť nikde lepší asi neseženu.

Ovládání zůstalo stejné jako u předchozího modelu, takže jsem během 10 vteřin byl schopen dokonale ovládat všechny funkce mp3. Dokonce i firmware zůstal téměř, co se funkcí týče, nezměněný. Jenom přibyla trocha barev a nastavení. Chválím také možnosti přehrávání(play mode), neboť nabízí náhodné přehrávání v adresáři a pro všechny, opakování atd.

Další významnou novinkou je napojení na Podcast. Po propojení mp3 s pořítačem Vám vyskočí program Podcast ready díky nemuž můžete lehce stahovat a nahrávat do mp3 nové podcasty z celého internetu. Bohužel jich ale v česku není tolik, kolik bych si přál.

Zhodnocení

iRiver T60
Kdyby mi nebyla ukradena první ,,mptrojka“ používal bych ji doteď, neboť novější modely umí pořád to stejné. Přehrávat mp3 🙂 Všem bych rád doporučil iRiver T60, který je opravdu to nejkvalitnější, co jsem kdy poznal a s lehkostí ovládání prvních nokií(ano, ne, šipky) se sblížíte během pár okamžiků.

Zařazeno v: Elektronika.